Przejdź do treści
Strona główna » Jedz na zdrowie

Jedz na zdrowie

Jedz na zdrowie

Organizm ludzki dla prawidłowego funkcjonowania potrzebuje odpowiedniej ilości tłuszczów, węglowodanów, białka, witamin, składników mineralnych i błonnika. Odpowiednio skomponowana dieta zawiera wszystkie te składniki we właściwych proporcjach.

Aby się zdrowo odżywiać, należy pamiętać by:

  1. Jeść wiele zróżnicowanych produktów z każdej z grup żywieniowych, włącznie z co najmniej pięcioma porcjami owoców i warzyw na dzień.
  2. Przyrządzać posiłki z produktów skrobiowych, takich jak chleb, makaron, ryż czy ziemniaki. Wybieraj odmiany pełnoziarniste, kiedy tylko jest to możliwe.
  3. Jeść tłuste i słodkie jedzenie w małych ilościach. Ograniczać „złe” nasycone tłuszcze i zamienić je na „dobre” jednonienasycone i wielonienasycone.
  4. Jeść dwie porcje ryb na tydzień, z których jedna powinna być oleista.
  5. Zamieniać pełnotłuste produkty mleczne, takie jak mleko i ser, na ich chude odmiany.
  6. Przyjmować dużą ilość płynów, w tym 1,5 litra wody mineralnej na dzień.
  7. Jeść mniej soli.
  8. Pić alkohol w umiarkowanych ilościach.

Zdrowie

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) określiła zdrowie jako stan pełnego, dobrego samopoczucia fizycznego, psychicznego i społecznego, a nie tylko jako brak choroby lub zniedołężnienia. W ostatnich latach definicja ta została uzupełniona o sprawność do prowadzenia produktywnego życia społecznego i ekonomicznego.

W medycynie zamiast słowa zdrowie używa się terminu homeostaza. Jest to zdolność organizmu do efektywnej obrony przed stresorami w celu przywrócenia i utrzymania wewnętrznej równowagi. W medycynie niekonwencjonalnej zdrowie określa się jako ogólny stan dobrego samopoczucia. (źródło: Wikipedia – zdrowie)

Foodterapia

Niestety nie musimy zachęcać Polaków do stosowania leków. Trudniej natomiast przekonać nasze społeczeństwo, by jedzenie traktowało jako lekarstwo. Tymczasem na świecie coraz popularniejsza staje się tak zwana foodterapia.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) około 70% chorób to efekt złego odżywiania. Oczywista jest zależność między jedzeniem a otyłością, cukrzycą, chorobami krążenia i nowotworami.

Zdrowa kuchnia

Chcąc zachęcić Państwa do zdrowej kuchni znajdą Państwo w serwisie przepisy kulinarne na smaczne i zdrowe dania.

Mamy nadzieję, że dzięki nim odnajdą Państwo smak zdrowia.

1 komentarz do “Jedz na zdrowie”

  1. Pingback: Dieta śródziemnomorska -

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *