Wybierając tabletki z kolagenem, nie musisz skupiać się na jego źródle ani typie. Twoją uwagę powinny za to zwracać: forma kolagenu, masa cząsteczkowa i badania potwierdzające efekty suplementacji danego surowca. W tym artykule zamieszczamy wskazówki, jak wybrać kolagen w tabletkach, który zapewnia najlepsze rezultaty.
Tabletki z kolagenem – czy typ kolagenu jest ważny?
Nie, typ kolagenu nie ma wpływu na skuteczność suplementacji, choć to często wykorzystywany chwyt marketingowy. Wielu producentów tabletek z kolagenem stosuje uproszczony tok rozumowania, że kolagen typu II występuje w głównej mierze w chrząstce stawowej, dlatego jego suplementację zaleca się osobom, które pragną oddziaływać na stawy.
Warto jednak wiedzieć, że spożywany kolagen służy organizmowi do syntezy (produkcji) własnego kolagenu ustrojowego. Wszystkie typy są trawione do tych samych peptydów i aminokwasów. Z tego względu typ kolagenu nie jest tak istotny, jak właśnie sam skład aminokwasów:
- proliny,
- glicyny,
- hydroksyproliny,
- oraz hydroksylizyny.
Przeczytaj więcej o typach kolagenu w naszym odrębnym artykule: https://pro-farm.pl/kolagen-rodzaje-typy-wlasciwosci-skutki-uboczne/

Forma kolagenu w tabletkach– to ona naprawdę się liczy
Jeśli wybierasz kolagen w tabletkach, w składzie suplementu diety szukaj kolagenu hydrolizowanego. Taki surowiec został poddany kontrolowanemu procesowi obróbki enzymatycznej. Producenci stosują własne, chronione tajemnicą handlową metody hydrolizy kolagenu, które pozwalają im uzyskiwać peptydy o określonych właściwościach, wpływających np. na:
- fibroblasty (komórki skóry),
- chondrocyty (komórki chrząstki),
- osteoblasty (komórki kości),
- miocyty (komórki mięśni).
Hydroliza enzymatyczna polega na pocięciu dużych cząsteczek kolagenu na nawet 60-300 razy mniejsze peptydy kolagenowe. Te o masie cząsteczkowej poniżej 5000 Daltonów są one znacznie lepiej wchłaniane (w ponad 90%).
Kolagen w tabletkach można również spotkać w formie liofilizatu. Zamiast suszeniu rozpyłowemu poddano go suszeniu mrozem. Ta forma obróbki kolagenu pozwala zachować więcej korzystnych dla skóry peptydów sygnałowych.
Kolagen liofilizowany zawierają tabletki wchodzące w skład analizowanego przez nas zestawu Better Skin Set. Zawierają one liofilizat kolagenu rybiego z zielonym groszkiem. To unikalne połączenie, które gwarantuje wyższe spożycie zarówno peptydów sygnałowych, jak i aminokwasów.

Na ile ważne jest źródło kolagenu w tabletkach?
Źródło kolagenu w tabletkach jest ważne, ale nie aż tak jak konkretna marka surowca (temat ten rozwijamy niżej). Najczęściej do wyboru masz:
- kolagen rybi,
- kolagen wołowy,
- kolagen wieprzowy,
- kolagen drobiowy.
Jeżeli producent transparentnie nie informuje o źródle kolagenu w tabletkach, raczej nie masz do czynienia z dobrym suplementem diety. Podawanie źródła kolagenu to absolutna podstawa.
Zgodnie z aktualnymi badaniami nie ma kolagenu o najlepszym źródle. Na rynku są dostępne peptydy zarówno rybie, jak i wołowe czy wieprzowe, których efekty suplementacji potwierdzono na skórze i stawach. Dlatego warto bardziej skupiać się na konkretnym surowcu kolagenowym i jego badaniach niż na samym źródle kolagenu.
Więcej na ten temat przeczytasz w naszym artykule: https://pro-farm.pl/kolagen-rybi/.
Źródło kolagenu w tabletkach nie ma znaczenia również pod kątem preferencji smakowych. Jego wybór mogą za to dyktować przekonania ideologiczne lub restrykcje żywieniowe (np. alergie pokarmowe).

Badania kolagenu w tabletkach – one liczą się najbardziej
Na rynku wciąż jest mało tabletek z kolagenem, których efekty potwierdzają badania naukowe. Dotyczy to markowych surowców, takich jak Naticol®. Ten konkretny surowiec przebadano m.in. pod kątem wpływu na zmarszczki.
Naszym zdaniem najlepszy kolagen w tabletkach to taki, którego producent chwali się badaniami skuteczności. Jeśli marka nie wspomina o badaniach, np. pod kątem skóry albo stawów, prawdopodobnie nigdy ich nie przeprowadzono. Nie wiadomo więc, czy dany suplement działa.
Zawartość kolagenu w tabletkach a badania
Bardzo mało tabletek z kolagenem zawiera markowe, przebadane peptydy. Być może wynika to z faktu, że badania dotyczące efektów suplementacji kolagenu prowadzi się na znacznie wyższych porcjach dziennych. Zwykle to ok. 2500-5000 mg lub nawet 10000 mg kolagenu, a tabletki z kolagenem zawierają 50-900 mg kolagenu.
Niskie porcje dzienne tabletek z kolagenem wynikają z ograniczeń ich wielkości – mniej kolagenu pomieści standardowa kapsułka czy tabletka. Nawet łykając je w większej ilości, trudno sprostać wartościom 2500-5000 mg kolagenu dziennie. W większości przypadków to zresztą niemożliwe, ponieważ suplementy diety zawierają dodatkowe składniki (np. witaminy i minerały), które w nadmiarze mogą być szkodliwe dla zdrowia.

Kolagen do picia lepszy od tabletek z kolagenem
Bardziej niż tabletki z kolagenem polecamy suplementować kolagen do picia. Na rynku jest znacznie więcej kolagenu w proszku do rozpuszczenia w wodzie, który bazuje na markowych peptydach, np. Naticol®, Verisol® albo COLLinstant®. Co również ważne, suplementy do picia mogą zawierać tyle samo kolagenu w porcji dziennej, ile stosowano w badaniach potwierdzających efekty suplementacji.
Aktualnie za najmocniejszy kolagen do picia uznajemy suplement Collagen Your Skin od polskiej marki Ysto. Zawiera aż 7500 mg kolagenu w jednej porcji, czyli:
- kolagen rybi – 5000 mg bioaktywnych peptydów VERISOL® F,
- kolagen wieprzowy – 2500 mg bioaktywnych peptydów VERISOL® P.

W takim razie po co tabletki z kolagenem?
Naszym zdaniem tabletki z kolagenem mogą stanowić dodatkowy suplement diety, tak jak zastosowano go w zestawie Better Skin Set. Forma tabletek i kapsułek świetnie sprawdza się do precyzyjnej suplementacji witamin i pierwiastków, których porcje są znacznie mniejsze od kolagenu. Pozwala również spożywać kolagen w formie liofilizowanej.
Składniki dodatkowe w tabletkach z kolagenem
Ponieważ główną zaletę kolagenu w tabletkach stanowi precyzyjna suplementacja składników dodatkowych, warto zwracać uwagę na to, jaką kompozycję zastosował producent. Powinna zainteresować Cię przede wszystkim witamina C, która pomaga w prawidłowej produkcji kolagenu w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania skóry i chrząstki.
Dobór składników dodatkowych w tabletkach z kolagenem najlepiej dopasować do własnego celu suplementacyjnego, np. pod kątem skóry, włosów, paznokci, stawów. Zwracaj uwagę na surowce, które mają oficjalne oświadczenia zdrowotne lub przebadane naukowo.
W tabletkach z kolagenem najczęściej znajdują się również:
- witaminy – np. witamina A, witamina C, biotyna i inne witaminy z grupy B, witamina E,
- minerały i pierwiastki – m.in. cynk, miedź, krzem, mangan, jod,
- ekstrakty roślinne (wybieraj te standaryzowane) – np. z dzikiej róży, z żywicy kadzidłowca, z aksamitki wzniesionej, z pędów bambusa, z imbiru, z kurkumy,
- inne, naturalnie występujące w organizmie człowieka – takie jak kwas hialuronowy, glukozamina, chondroityna, koenzym Q10.
Jakie tabletki z kolagenem dadzą najlepszy efekt? Podsumowanie
Aby tabletki z kolagenem przyniosły najlepsze efekty, zwróć uwagę na formę kolagenu – najlepiej wybierać hydrolizowany lub liofilizowany, ze względu na lepszą wchłanialność. Istotna jest również masa cząsteczkowa peptydów kolagenowych, preferowane są te poniżej 5000 Daltonów. Źródło kolagenu ma mniejsze znaczenie, ale warto wybierać produkty od transparentnych producentów, którzy informują o jego pochodzeniu. Najważniejsze są jednak badania potwierdzające skuteczność suplementacji danego surowca, szczególnie te przeprowadzone na markowych peptydach.
Pamiętaj o doborze kolagenu w tabletkach pod kątem własnego celu suplementacji. Wówczas łatwiej będzie Ci wybrać tabletki z kolagenem, które zawierają określone składniki dodatkowe.
Suplementy diety to środki spożywcze, a nie produkty lecznicze. Suplementów diety nie można stosować jako substytutów (zamienników) zróżnicowanej diety.