Przejdź do treści
Strona główna » Kolagen w tabletkach – jakie tabletki z kolagenem dadzą najlepszy efekt?

Kolagen w tabletkach – jakie tabletki z kolagenem dadzą najlepszy efekt?

Jaki jest najlepszy kolagen w tabletkach

Suplementacja kolagenu przez co najmniej 3 miesiące może przynieść pozytywne efekty dla Twojej urody, kondycji stawów i ogólnego samopoczucia. Jeżeli wybierasz kolagen w tabletkach lub kapsułkach, które zapewniają łatwe dawkowanie, postaw na preparat o najwyższej skuteczności. Zwróć uwagę na skład suplementu diety, w szczególności na źródło, formę i dawkę kolagenu.

Typ kolagenu – czy jest ważny?

Wielu producentów suplementów diety z kolagenem skupia swoją uwagę na typie kolagenu. Przykładowo kolagen typu II występuje w głównej mierze w chrząstce stawowej, dlatego jego suplementację zaleca się osobom mającym problemy ze stawami.

Warto wiedzieć, że suplementy diety z kolagenem służą organizmowi do syntezy własnego kolagenu ustrojowego. Z tego względu typ kolagenu nie jest tak istotny, jak jego zawartość aminokwasów:

  • proliny,
  • glicyny,
  • hydroksyproliny
  • oraz hydroksylizyny.

Oczywiście kolagen przyniesie najlepsze efekty, gdy dopasujesz określony suplement diety do własnych potrzeb. Rozróżniamy kolageny urodowe (na skórę, włosy i paznokcie) oraz kolageny na stawy. Mogą zawierać kolagen w innej formie i uwzględniać specjalne, dodatkowe składniki. Niektóre preparaty charakteryzują się natomiast uniwersalnym zastosowaniem.

Szukasz najlepszego kolagenu na stawy? Przeczytaj artykuł: https://pro-farm.pl/jaki-kolagen-na-stawy-jest-najlepiej-przyswajalny-i-najmocniejszy/

Źródło kolagenu w tabletkach

To, co na pewno powinno Cię interesować pod kątem skuteczności kolagenu w tabletkach, to jego źródło. Jeżeli producent transparentnie o nim informuje, wtedy masz do czynienia z lepszym suplementem diety.

Do wyboru pozostaje kolagen w tabletkach o różnym pochodzeniu, np. wieprzowym, wołowym. Aktualnie za najlepszy uznaje się jednak kolagen morski, pozyskiwany w głównej mierze z ryb słonowodnych. Ma słabsze wiązania wodorowe, przez co wymaga mniejszej obróbki i zachowuje więcej cennych właściwości.

Na szczególną uwagę w kolagenie morskim zasługują tzw. peptydy sygnałowe. Stymulują one syntezę kolagenu ustrojowego w skórze, dzięki czemu spowalniają procesy starzeniowe, takie jak utrata gęstości i jędrności skóry czy powstawanie zmarszczek.

Chcesz dowiedzieć się więcej o właściwościach kolagenu? Ten temat szeroko omówiliśmy w artykule: https://pro-farm.pl/kolagen-rodzaje-typy-wlasciwosci-skutki-uboczne/

Jakiej obróbce poddano kolagen?

Dla efektów kolagenu w tabletkach bardzo duże znaczenie ma metoda jego obróbki. Za najbardziej pożądaną uznajemy hydrolizę, która rozdrabnia duże cząsteczki kolagenu naturalnego na mniejsze peptydy kolagenowe o znacznie większej przyswajalności.

Jak wygląda to w liczbach? Kolagen naturalny ma masę cząsteczkową ok. 100000-300000 Daltonów. Dla porównania kolagen hydrolizowany charakteryzuje się cząsteczkami o wielkości 1000-10000 Daltonów.

Badania dowodzą, że hydrolizat kolagenu dociera do tkanki chrzęstnej i zwiększa syntezę kolagenu typu II. Ma również korzystny wpływ na wzrost proteoglikanów, które przyczyniają się do nawodnienia chrząstki stawowej.

Jeżeli interesuje Cię kolagen urodowy, możesz zwrócić uwagę także na liofilizowany kolagen w tabletkach, szczególnie kolagen rybi. Zamiast suszeniu rozpyłowemu poddano go liofilizacji (czyli suszeniu mrozem). Zdaniem naukowców ta forma obróbki kolagenu pozwala zachować więcej korzystnych dla skóry peptydów sygnałowych.

Skład suplementów diety z kolagenem

Omawiając skuteczność kolagenu w tabletkach, nie sposób pominąć jego dawkowanie. Staraj się wybierać tabletki lub kapsułki z kolagenem, które zawierają jak najwięcej białka strukturalnego w 1 dawce. Ogranicza to konieczność przyjmowania wielu tabletek. Różnice mogą być duże: od 0,06 do 2,6 g.

Jeżeli chcesz spożywać więcej kolagenu na dobę, możesz rozważyć kolagen do picia lub kolagen w proszku. Tego rodzaju suplementów diety nie ogranicza wielkość kapsułek.

Do uzyskiwania pozytywnych efektów suplementacji kolagenu przyczyniać mogą się także inne składniki zawarte w preparacie, np.:

  • wspomagające syntezę kolagenu w organizmie: witamina C, witamina A, cynk, miedź, krzem, ekstrakt z dzikiej róży,
  • korzystne dla zdrowia stawów: siarczan chondroityny, siarczan glukozaminy, siarka MSM, kwas hialuronowy, ekstrakt z żywicy kadzidłowca
  • przyczyniające się do zdrowia skóry, włosów i paznokci – biotyna i inne witaminy z grupy B, witamina E, witamina A, ekstrakt z pokrzywy,

Przebadany kolagen w tabletkach

Największą pewność co do skuteczności suplementu diety możesz mieć, jeśli potwierdzają ją badania naukowe. Na rynku znajdziesz kolagen w tabletkach, który poddano badaniom skuteczności surowca: ankietowym oraz klinicznym. Do takich składników należy np. Peptan F, czyli bioaktywny hydrolizat stosowany w tabletkach z kolagenem.

Badania przeprowadzone w 2008 roku dowiodły, że Peptan F spożywany doustnie w dawce 10 g dziennie przez 8 tygodni poprawił elastyczność skóry o 19% i jej nawilżenie o 12%. W badaniu wzięły udział 33 kobiety.

Jakie tabletki z kolagenem dadzą najlepszy efekt? Podsumowanie

Jak widzisz, na efekty gwarantowane przez tabletki z kolagenem wpływa wiele czynników. Do kluczowych z pewnością zaliczymy źródło i dawkę dobową kolagenu. Jeżeli wybierzesz kolagen hydrolizowany, Twój organizm może przyswajać go w większej ilości, co również przyczyni się do szybszych i bardziej zauważalnych efektów. Na koniec nie bez znaczenia pozostają dodatkowe składniki suplementu diety oraz to, czy poddano go badaniom klinicznym.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *