Przejdź do treści
Strona główna » Kolagen w proszku czy kolagen w płynie (shoty kolagenowe)?

Kolagen w proszku czy kolagen w płynie (shoty kolagenowe)?

Kolagen w proszku a w płynie

Kolagen występujący w suplementach diety przynosi najlepsze efekty przy ciągłym stosowaniu przez co najmniej 3 miesiące. Dla utrzymania systematycznej suplementacji kolagenu duże znaczenie ma komfort zażywania go na co dzień. Między innymi z tego powodu powstały suplementy do picia: kolagen w proszku oraz shoty kolagenowe. Oba rodzaje mają zalety i wady, które powinno się wziąć pod uwagę.

Kolagen do picia – dlaczego warto? 5 powodów

 1. Zależnie od potrzeb możesz spożywać od 2,5 do nawet 15 g kolagenu dziennie.

  To zalecenie praktycznie niemożliwe do realizacji w ramach standardowej diety. Trudno pokryć je również poprzez przyjmowanie kolagenu w kapsułkach, które mają ograniczoną pojemność. Znacznie wyższe dawki kolagenu można przyjmować, wybierając suplementy diety do picia: kolagen w proszku lub kolagen w płynie

  2. Kolageny do picia mają hydrolizowaną formę.

   By zapewnić suplementom dobrą rozpuszczalność, poprzez obróbkę enzymatyczną większe włókna kolagenowe podzielono na małe peptydy (o masie cząsteczkowej 600-2000 Da). Tymczasem badania dowodzą, że cząsteczki kolagenu o wielkości poniżej 5000 Da są przyswajalne w ponad 90%! To świetna wiadomość, ponieważ naturalny kolagen z żywności jest znacznie gorzej wchłaniany (w ok. 10-30%).

   3. Na rynku suplementów diety znajduje się wiele kolagenów do picia i shotów kolagenowych wartych uwagi.

   Kolageny w płynie i w proszku są produkowane przez znane, zaufane marki, także przez polskich producentów, którzy korzystają z opatentowanych surowców (takich jak VERISOL®). W przypadku najwyższej jakości produktów konsumenci dostają dokładne informacje, z jakich ryb wyprodukowano kolagen, np. ze skór dziko żyjących ryb zimnomorskich (łososiowatych).

   4. Szeroki wybór kolagenów do picia pozwala lepiej dopasować właściwości suplementu diety do indywidualnych potrzeb.

   Można przykładowo wybrać bezsmakowy kolagen w proszku lub kolagen do picia o smaku gruszkowym. Osoby mające na uwadze dobro środowiska naturalnego mogą wybrać produkty certyfikowane, pochodzące ze zrównoważonego rybołówstwa.

   5. Kolageny w proszku i płynie powstają z myślą zarówno o urodzie, jak i o zdrowiu stawów. O ich dokładnym przeznaczeniu często decydują dodatkowe składniki, np. biotyna, witamina A i witamina C w suplementach na skórę, włosy i paznokcie czy glukozamina, chondroityna i MSM w suplementach na stawy.

   Sprawdź najmocniejszy kolagen do picia w opinii ekspertek.

   Kolagen w proszku – co warto o nim wiedzieć?

   Kolagen w proszku to suplement diety w suchej, sypkiej formie. Nadaje się do rozpuszczenia w wodzie lub w innym płynie o temperaturze pokojowej, np. w soku. Jest dostępny zarówno w puszce z miarką do dozowania, jak i w saszetkach. Tego rodzaju suplementy diety mogą mieć różne smaki i składniki dodatkowe.

   Zalety kolagenu w proszku

   • Kolageny w proszku charakteryzują się dużą zawartością kolagenu w 1 porcji. Zapoznaj się z danymi zawartymi w poniżej tabeli, mając na uwadze, że zawartość kolagenu w tabletce to ok. 200-900 mg.
   Nazwa kolagenu w proszkuZawartość kolagenu w 1 dawce
   ReBeauty Booster Verisol F4000 mg
   FA Beauty Elixir Caviar Collagen6500 mg
   Kolagen PRO5000 mg
   Natu.Care Kolagen Premium5000 mg
   Levann „jA” Skin Collagen5000 mg
   • Kolagen w proszku jest łatwy w transporcie, ponieważ ma niską wagę i nie zajmuje dużo miejsca w bagażu. Dotyczy to w szczególności kolagenu w saszetkach, które można wydzielić na określoną liczbę dni.
   • Wysokiej jakości kolageny do rozpuszczania w wodzie prezentują także stosunkowo niską cenę. Na ogół są sporo tańsze od kolagenu do picia. Poniżej przedstawiamy tabelę z 5 popularnymi kolagenami w proszku, ich pojemnością, dziennym dawkowaniem i miesięcznym kosztem suplementacji.
   Nazwa kolagenu
   w proszku
   PojemnośćDzienna dawkaCena za 1 miesiąc suplementacji
   ReBeauty Booster Verisol F250 g4 g124,5 zł
   FA Beauty Elixir Caviar Collagen270 g9 g149 zł
   Kolagen PRO30 saszetek1 saszetka145 zł
   Natu.Care Kolagen Premium30 saszetek1-2 saszetki169-338 zł
   Levann „jA” Skin Collagen30 saszetek1 saszetka169 zł

   Wady kolagenu w proszku

   • Kolagen w proszku wymaga każdorazowego przygotowywania. Proszek trzeba wsypać do wody, wymieszać, a następnie od razu wypić. Z pozoru nie zajmuje to wiele czasu, ale dla zabieganych i zapracowanych osób każda chwila może być na wagę złota.
   • Jeśli wybierasz kolagen w puszce, potrzebujesz miarki (dołączonej do opakowania), by precyzyjnie dozować produkt. W przypadku np. zgubienia miarki może okazać się to trudniejsze, ponieważ wymaga ważenia proszku. Problem ten nie dotyczy kolagenu w saszetkach.

   Kolagen w płynie (shoty kolagenowe)

   Dużą popularnością cieszy się także kolagen w płynie, dostępny w większych butelkach i jako jednoporcjowe shoty kolagenowe. Występują w wielu atrakcyjnych wariantach smakowych, np. malinowym, grejfprutowym, różanym albo brzoskwiniowym. Podobnie jak kolagen w proszku bazuje na wysoko przyswajalnym kolagenie hydrolizowanym, z tą różnicą, że nadaje się do bezpośredniego spożycia.

   Zalety kolagenu w płynie

   • Niektóre z kolagenów w płynie charakteryzują się naprawdę dużą zawartością kolagenu, co obrazuje poniższa tabela.
   Nazwa kolagenu w płynieZawartość kolagenu w 1 dawce
   Collagen Beauty Booster10000 mg
   Dr. Ohhira płynny kolagen7750 mg
   Yogattractive kolagenowy lifting do picia5000 mg
   Collarose Drink3300 mg
   Duolife Collagen2500 mg
   • Wybierając kolagen w płynie, oszczędzasz czas. Nie musisz samodzielnie przygotowywać kolagenu do picia ani brudzić szklanek.

   Wady shotów kolagenowych

   • W pierwszej kolejności warto zwrócić na aspekt ekologiczny – wybierając gotowy kolagen w płynie, produkujesz więcej odpadów w postaci puszek, ampułek, fiolek i butelek.
   • Kolagen w płynie może być trudniejszy w transporcie, a to z kolei utrudnia codzienną suplementację. Butelka jest większa, cięższa, jej zawartość może się rozlać. Jednoporcjowe puszki z kolagenem mogą zajmować naprawdę dużo miejsca.
   • Shoty kolagenowe na ogół są znacznie droższe od kolagenu w proszku. W poniżej tabeli znajdziesz popularne suplementy diety, ich pojemność, zalecane dzienne dawkowanie i cenę za miesiąc suplementacji.
   Nazwa kolagenu w płyniePojemnośćDzienna dawkaCena za 1 miesiąc suplementacji
   Collagen Beauty Booster10 fiolek x 20 ml1 fiolka przez pierwsze 5 dni, a następnie 1 fiolka co 3 dzień365 zł (zalecana kuracja trwa 21 dni)
   Dr. Ohhira płynny kolagen10 fiolek x 20 ml1 fiolka przez pierwsze 5 dni, a następnie 1 fiolka co 3 dzień365 zł (zalecana kuracja trwa 21 dni)
   Yogattractive kolagenowy lifting do picia500 ml25 ml225 zł
   Collarose Drink330 ml330 ml149 zł
   Duolife Collagen750 ml25-50 ml250-300 zł

   Chcesz dowiedzieć się więcej ciekawostek o wpływie suplementacji na zdrowie i urodę? Sprawdź inne artykuły na naszym portalu: https://pro-farm.pl/suplementy/.

   Kolagen w proszku czy kolagen w płynie? Podsumowanie

   Zarówno kolagen w proszku, jak i kolagen w płynie to dobry wybór, jeśli zależy Ci na suplemencie diety o wysokiej zawartości biodostępnych peptydów kolagenowych. Dodatkowe zalety kolagenów w proszku to korzystny stosunek ceny do jakości oraz łatwy transport. Z kolei shoty kolagenowe przypadną do gustu osobom ceniącym oszczędność czasu, choć trzeba liczyć się z ich wyższą ceną i większym wpływem na środowisko.

   Dodaj komentarz

   Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *