Przejdź do treści
Strona główna » Jak uniknąć urazów w sporcie?

Jak uniknąć urazów w sporcie?

  • przez
Urazy w sporcie

Urazy w sporcie to powszechny problem, który może przerodzić się w długotrwałe kontuzje. Podczas uprawiania różnego rodzaju aktywności fizycznych warto wprowadzić dobre i bezpieczne nawyki, które pozwolą na zminimalizowanie ryzyka powstania urazów W tym artykule przyjrzymy się, jakie są najczęstsze urazy w sporcie oraz co najważniejsze, przedstawimy kilka sprawdzonych i skutecznych praktyk, które pozwolą uniknąć kontuzji. W pierwszej kolejności, zastanówmy się jakie są przyczyny urazów w sporcie?

Najczęstsze urazy w sporcie – przyczyny

  • Przeciążenie mięśni i stawów – to bardzo częsty problem, może być spowodowany zbyt intensywnym treningiem lub nieprawidłową techniką wykonywania ćwiczeń. Nie bez znaczenia jest także niewłaściwe przygotowanie do treningu poprzez pominięcie rozgrzewki. Problem przeciążeń jest popularny m.in. wśród biegaczy, którzy często zmagają się naciągnięciem ścięgien w okolicy Achillesa, rzepki lub stawu kolanowego, a nawet zerwaniem mięśni. Są to bardzo bolesne oraz trudne w leczeniu urazy. 
  • Nagłe urazy mechaniczne – mogą to być skręcenia, zwichnięcia, złamania lub stłuczenia, które najczęściej powstają na skutek upadku lub innego zdarzenia, którego nie do końca byliśmy w stanie przewidzieć. Uraz stawu skokowego oraz uraz kolana to częste schorzenia wśród uczestników sportów zespołowych, takich jak siatkówka, czy piłka nożna. Przyczyną tych urazów może być nagłe zgięcie lub wyprost stawu, na przykład podczas odbicia piłki lub upadku.
  • Wady postawy – błędna postawa może zwiększać ryzyko wystąpienia kontuzji takich jak: w uraz kręgosłupa, uraz kolana czy stawu barkowego.
  • Przemęczenie zmniejszona koncentracja może negatywnie wpłynąć na koordynację ruchową, a w efekcie prowadzić do zwiększonego ryzyka powstania urazów.

Jak zminimalizować ryzyko wystąpienia kontuzji?

  • W pierwszej kolejności warto zadbać o odpowiednie obuwie i strój sportowy. Niewłaściwie dopasowane obuwie do określonego sportu, może zwiększać szansę wystąpienia urazów kończyn dolnych np. skręcenia kostki. 
  • Praktyką konieczną przed każdym treningiem oraz aktywnością jest rozgrzewka i rozciąganie (stretching), które  przygotowują organizm do wysiłku, poprawiają krążenie krwi, wpływają na szerszy zakres ruchu w stawach oraz zmniejszają ryzyko wystąpienia urazów. 
  • Warto również ułożyć plan treningowy oraz stopniowo zwiększać swoje obciążenie. Poprzez stawianie realnych do osiągnięcia celów, dopasowanych do indywidualnych możliwości i predyspozycji,  zapobiegniemy przeciążeniom mięśni i ścięgien.
  • Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o regeneracji! Odpoczynek pozwala organizmowi na odbudowę mięśni i ścięgien, zmniejsza ryzyko wystąpienia urazów. Zmęczenie zdecydowanie nie sprzyja efektywności. 

Oczywiście zdarza się, że pewnych sytuacji nie sposób przewidzieć. Być może uraz kolana lub uraz kręgosłupa jest Ci znany i właśnie się z nim zmagasz? Zastanówmy się więc, jak leczyć urazy, które już powstały W zależności od rodzaju urazu, z jakim mamy do czynienia, skuteczne będą różne metody, które pozwolą uśmierzyć ból i przyspieszyć regenerację. Zawsze bardzo ważny jest jednak odpoczynek, który daje szansę szybszego powrotu do pełnej sprawności oraz regeneracji uszkodzonych tkanek. W zależności od urazu, ulgę mogą przynieść także zimne lub ciepłe okłady, które często przynoszą natychmiastowe, choć krótkotrwałe ukojenie. Uczęszczanie na fizjoterapię oraz zabiegi rehabilitacyjne w przypadku wielu urazów to jedyne rozwiązania, pozwalające na powrót do sprawności. Nierzadko ulgę w bólu kończyn przynosi również podwyższenie – ułożenie bolącej nogi wyżej niż reszty ciała pozwala odczuć większy komfort. Należy jednak pamiętać, aby takie ułożenie nie trwało zbyt długo.  Częstą praktyką radzenia sobie z bólem spowodowanym urazem jest także przyjmowanie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Stosowanie tabletek o takim działaniu długotrwale należy jednak skonsultować z lekarzem. Ulgę w bólu przynoszą często także łatwo dostępne maści oraz żele o miejscowym działaniu przeciwbólowym, które dobrze sprawdzą się np. na uraz kolana Warto zadbać o zbilansowaną dietę i odpowiednią suplementację – dostarczanie kluczowych składników organizmowi, może przyspieszać regenerację, sprzyjać poprawie siły i wytrzymałości mięśni oraz chronić stawy przed uszkodzeniami. Suplementy, które wykazują korzystne oddziaływanie po urazach to m.in.:

  • Kolagen, który jest głównym składnikiem tkanki łącznej, w tym mięśni, ścięgien, stawów i kości. Suplementacja kolagenem może pomóc w poprawie elastyczności i wytrzymałości tych tkanek.
  • Kreatyna jest aminokwasem, który występuje naturalnie w organizmie. Spożywanie kreatyny może pomóc w zwiększeniu siły i wytrzymałości mięśni.
  • Siarka organiczna MSM ma właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe. Spożywanie MSM może pomóc w ochronie stawów przed uszkodzeniami, a tym samym zmniejszyć ryzyko urazów.

Prowadząc aktywny tryb życia oraz uprawiając różnego rodzaju sporty, często jesteśmy narażeni na różnego rodzaju urazy oraz kontuzje. Oczywiście zdarza się, że są one spowodowane przez sytuacje losowe, na które nie mieliśmy większego wpływu. Przed przystąpieniem do ćwiczeń, warto jednak zawsze upewnić się, że zrobiliśmy co w naszej mocy, aby zapobiec ewentualnych urazom i jesteśmy odpowiednio przygotowani do uprawiania wybranej aktywności. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *