Przejdź do treści
Strona główna » Grindelia – Doględka wielka

Grindelia – Doględka wielka

  • przez
Grindelia - Doględka wielka

Grindelia – Doględka wielka (Grindella Robusta) jest rośliną leczniczą zaliczaną do rodziny Astrowatych (Asteraceae). Występuje powszechnie w Ameryce Północnej, czasami bywa uprawiana w Polsce. Jest wieloletnia rośliną. Surowcem leczniczym jest liść.

Substancje czynne w Grindelii

Głównymi substancjami czynnymi są żywice z licznymi di terpenami (m.in. kwas grindeliowy). W surowcu występują także kwasy fenolowe, olejek eteryczny (zawierający borneol), flawonoidy, oraz saponiny tri terpenowe. W roślinie wykryto także związek fitosterolowy – grinderol.

Na co stosować Grindelię

Surowiec jest wykorzystywany jako bardzo skuteczny środek w leczeniu schorzeń górnych dróg oddechowych. Grindelię stosuje się w kaszlu, nieżytach oddechowych, astmie oraz zapaleniu oskrzeli. Roślina ta wykazuje działanie p/bakteryjne, p/grzybicze, rozkurczowe i p/zapalne. Grindelia likwiduje obrzęk krtani, któremu towarzyszy silny efekt zapalny.

Surowiec wchodzi w skład skutecznych syropów stosowanych w schorzeniach układu oddechowego.

Astma

Astma jest to przewlekłą, zaoalną choroba dróg oddechowych przeważnie o podłożu alergicznym. Astma, nazywana jest też „Dychawica oskrzelową”. Jest to choroba w której kurczące się mięśnie okrężne oskrzelików ustrudniają przepływ powietrza poprzez zwężenie dróg oddechowych. Astmę powodują zarówno czynniki alergiczne, wysiłek fizyczny, infekcje dróg oddechowych, jak i emocje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *