Pierwsze objawy menopauzy mogą się pojawić już 10 lat wcześniej. Najczęściej są to uderzenia gorąca, zaburzenia miesiączkowania, obniżenie nastroju czy zmęczenie. Wiele kobiet chcąc sobie pomóc, sięga po zioła. Ich regularne spożywanie łagodzi dolegliwości związane z menopauzą i pozwala kobietom powrócić do codziennych obowiązków. Po jakie zioła warto sięgnąć, aby złagodzić objawy menopauzy?
Menopauza – objawy i przebieg
Wczesne objawy menopauzy mogą się pojawić na wiele lat przed ustaniem czynności jajników. Choć w Polsce średni wiek przekwitania przypada na 51. rok życia, to już ok. 6-10 lat wcześniej mogą się pojawić pierwsze dolegliwości związane z tym okresem. Do objawów, jakie dotykają kobiety w czasie przedmenopauzalnym należą:
- uderzenia gorąca,
- nocne poty,
- chroniczne zmęczenie,
- bóle kostno-stawowe,
- obniżenie nastroju, zwiększona płaczliwość,
- bezsenność, budzenie się w nocy,
- kołatanie serca,
- zaczerwienienie skóry, często także jej pieczenie.
Stopień nasilenia objawów u każdej kobiety przebiega inaczej, na co ma wpływ wiele czynników genetycznych, styl życia, ilość porodów i dzieci oraz waga. Należy również pamiętać, że po 50. roku życia drastycznie spada produkcja nowych włókien kolagenowych i elastyny, przez co twarz traci swój owal, staje się mało jędrna i bardziej przesuszona.
Początek okresu przed menopauzą objawia się zaburzeniami miesiączkowania. Cykle stają się nieregularne, mogą one ulec skróceniu o kilka dni lub wydłużeniu nawet o 2 tygodnie. Pojawiają się plamienia w środku cyklu, a sama menstruacja może być mniej lub bardziej obfita niż do tej pory. Całkowite ustanie miesiączkowania, oznacza, że kobieta wkroczyła w okres menopauzy i utraciła zdolność do zajścia w ciążę.
Jak sobie radzić w tym okresie?
Objawy menopauzy u niektórych kobiet mogą być bardzo uciążliwe, dlatego powinny one skonsultować się ze swoim lekarzem. Możliwe, że będą potrzebować hormonalnej terapii zastępczej, która pomoże im uporać się z dolegliwościami, a zarazem poprawi jakość życia społecznego, kontaktów z bliskimi czy partnerem. Niekiedy objawy są mniej intensywne, dlatego może to być dobry moment na sięgnięcie po niefarmakologiczne sposoby łagodzenia uderzeń gorąca, zmian nastroju czy przybierania na wadze.
W czasie przed i w trakcie menopauzy warto zadbać o swoją dietę. Powinna być ona pełna świeżych warzyw i owoców, chudego mięsa i nabiału. Warto sięgnąć po produkty bogate w witaminy A, E oraz D, a także wapń. Można również uzupełnić ich niedobory odpowiednią suplementacją, jednak warto przed jej wprowadzeniem skonsultować się z lekarzem. Równie ważne są produkty białkowe, które zapobiegają utracie mięśni i pomagają zbudować sylwetkę.
Od kilku lat coraz większą popularnością cieszą się fitoestrogeny, które można znaleźć w wielu produktach spożywczych, jak tofu, roślinach strączkowych, nasionach sezamu, soi czy siemieniu lnianym. Te naturalnie występujące związki roślinne pomagają naśladować działanie hormonów, w szczególności estrogenu, przez co objawy menopauzy nie są aż tak dokuczliwe.
Bardzo ważna w zachowaniu nie tylko zdrowia, lepszej sylwetki, ale również dobrego samopoczucia jest aktywność fizyczna. Należy ją dopasować do swoich możliwości i upodobań, dzięki czemu chętniej będzie ona wykonywana. Codzienny ruch pozwoli utrzymać szczupłą sylwetkę, poprawi kondycję całego organizmu i dotleni skórę.
Zioła na menopauzę
Nadal niewiele kobiet decyduje się na hormonalną terapię zastępczą, z obawy przed różnymi działaniami niepożądanymi. Zioła na menopauzę są doskonałą alternatywą leczenia farmakologicznego. Ich regularne spożywanie może złagodzić najbardziej dokuczliwe objawy, jak uderzenia gorąca, nocne pocenie się, zmiany nastrojów czy brak energii. Dobrze dobrane zioła pozwalają kobietą w okresie menopauzy na normalne funkcjonowanie.
Zioła, jak soja czy korzeń kudzu to fitoestrogeny, które zawierają izoflawony, które łagodzą uderzenia gorąca, zmęczenie i zaburzenia nastroju. Są one dostępne w formie tabletek ze sproszkowaną substancją lub w postaci mieszanki ziołowej, gotowej do zaparzenia. Taka kuracja powinna trwać kilka miesięcy, aby mogła przynieść oczekiwane efekty.
Kobiety, u których pojawiają się spadki energii i zmęczenie powinny sięgnąć po żeń-szeń, który ma działanie pobudzające, a także podnosi on libido, które podczas menopauzy może być niskie. Z kolei objawy związane z zaburzeniami snu warto złagodzić piciem rumianku lub melisy, najlepiej na 1-2 godziny przed snem.
Najbardziej dokuczliwe w trakcie menopauzy są uderzenia gorąca, które są krótkotrwałe (od kilku sekund do kilku minut), jednak to właśnie na nie kobiety zwracają największą uwagę. Kłącze pluskwicy groniastej zawiera związki aktywne, które wpływają na układ hormonalny kobiety. Stabilizują one główne ośrodki termoregulacji, dzięki czemu uderzenia gorąca nie są tak intensywne. Suplementy diety zawierające kłącze pluskwicy groniastej są dostępne w postaci herbaty lub łatwych do połknięcia tabletek, dzięki czemu każda kobieta może wybrać wygodniejszą dla siebie formę. Swoją dietę warto także uzupełnić o olej z wiesiołka. Jego regularne spożywanie zmniejsza uderzenia gorąca, a także poprawia stan skóry i włosów.