Problem otyłości
Otyłość jest groźna dla zdrowia. Prowadzi do zaburzeń lipidowych, nadciśnienia tętniczego, cukrzycy, zmian zwyrodnieniowych itp.
Stopień otyłości określamy za pomocą wskaźnika tzw. BMI (Body Mass Index). BMI oblicza się poprzez podzielenie ciężaru ciała wyrażonego w kilogramach przez kwadrat wysokości wyrażony w metrach.
Najbardziej niebezpieczna jest otyłość typu andronaidalnego (otyłość brzuszna). W tym typie otyłości organizm łatwo gromadzi tłuszcz oraz łatwo go pod wpływem np. stresu. Wolne kwasy tłuszczowe przechodzą w trój glicerydy powodują konsekwencje biochemiczne: wzrost glukoneogenezy, wzrost glukozy we krwi,, podwyższenie frakcji VLDL, hiperinsulinizm. Takie zmiany noszą nazwę jako zespół metaboliczny X ze względu częste występowanie przy otyłości: nadciśnienia tętniczego, trójglicerydemii, cukrzycy insulino niezależnej oraz schorzeń układu sercowo-naczyniowego.
Bardzo istotne jest zmienienie nawyków żywieniowych w kierunku spożywania pokarmów o niskim Indeksie Glikemicznym, a także zwrócenie uwagi na aktywność fizyczna. Preparaty naturalne są jedynie wspomagającym, pomocniczym środkiem, dzięki któremu proces odchudzania powinien być efektywniejszy.
Ciekawymi przykładami naturalnych środków stosowanych w preparatach odchudzających są GALAKTOMANNANY i GLUKOMANNANY.
Glaktomannan
GALAKTOMANNAN jest polisacharydem. Przykładem tego typu związków jest guar (Guaran). Pozyskuje się ja z rośliny- Cyamopsis tetragonoloba należącej do rodziny Fabaceae. Roślina ta powszechnie występuje w Azji i Stanach Zjednoczonych. Zawiera ok. 90 % galaktomannanów.
Galaktomannany są niewrażliwe na soki trawienne przewodu pokarmowego. Substancja ta jest wykorzystywana jako dodatek do żywności u pacjentów z cukrzyca II.
Glukomannan
GLUKOMANNAN to także polisacharyd, występujący w bulwach roślin o nazwie Dziwidło( Amorphophallus). Rośliny te należą do rodziny Obrazkowatych(Araceae). Rodzaj ten jest bardzo liczny i obejmuje 170 gatunków.
Najbardziej powszechny gatunek wykorzystywany w lecznictwie to Amorphophallus konjak, który dostarcza surowce Tuber Amorphophalli. Galaktomannan występujący w roślinie w postaci mączki błonnikowej znalazła zastosowanie w dietach cukrzycowych a także w odchudzaniu.
Surowiec wchodzi w skład kilku preparatów farmaceutycznych wspomagających odchudzanie.
Otyłość
Otyłość (łac. obesitas) – patologiczne nagromadzenie w organizmie tkanki tłuszczowej, przekraczające jego potrzeby fizjologiczne i możliwości adaptacyjne, mogące prowadzić do negatywnych skutków dla zdrowia. Za otyłość uważa się stan, w którym tkanka tłuszczowa stanowi więcej niż 20% całkowitej masy ciała u mężczyzn oraz 25% u kobiet. Nie tylko ilość, ale również rozmieszczenie nadmiernej ilości tkanki tłuszczowej ma znaczenie. Zgromadzenie tkanki tłuszczowej w jamie brzusznej, nazywane otyłością brzuszną (otyłość androidalna), ma większe znaczenie patologiczne niż równomierne rozłożenie lub podskórne zgromadzenie tkanki tłuszczowej.