Przejdź do treści
Strona główna » Dobre zioła na włosy – czy skrzyp polny jest najlepszy?

Dobre zioła na włosy – czy skrzyp polny jest najlepszy?

Ziołowe wcierki do włosów

W poszukiwaniu naturalnych sposobów na poprawę kondycji włosów chętnie sięgamy po zioła, takie jak pokrzywa, łopian albo kozieradka. Można przygotowywać z nich napary do picia lub wcierki do skóry głowy. Niektóre zioła szczególnie często pojawiają się w suplementach diety i kosmetykach do włosów, np. skrzyp polny, który wielu uważa za najlepszy na włosy.

Dlaczego niektóre zioła dobrze działają na włosy?

Rośliny od pokoleń wykorzystywane w pielęgnacji włosów stanowią rezultat prób i błędów naszych babek, które pragnęły zadbać o wygląd swoich fryzur. Dziś wiemy jednak, że zioła lecznicze zawierają liczne substancje odżywcze, m.in. witaminy, minerały, flawonoidy czy olejki eteryczne.

Wybrane zioła mogą mieć korzystny wpływ na kondycję włosów, ponieważ:

  • wzmacniają cebulki włosowe – stymulują mikrokrążenie w skórze głowy, dostarczając cebulkom więcej substancji odżywczych, które są niezbędne np. do syntezy keratyny,
  • regulują pracę gruczołów łojowych – niektóre składniki ziół mają właściwości normalizujące skórę głowy, co pomaga przeciwdziałać nadmiernemu przetłuszczaniu się skóry głowy,
  • mają właściwości przeciwłupieżowe – mogą działać antybakteryjnie i przeciwgrzybiczo, co pomaga niwelować przyczyny łupieżu,
  • chronią przed wolnymi rodnikami – zawarte w ziołach przeciwutleniacze ograniczają stres oksydacyjny (spowodowany np. promieniowaniem UV i zanieczyszczeniami powietrza), który przyczynia się do nadmiernego wypadania włosów.
Młode pędy pokrzywy

Pokrzywa

Jednym z ziół powszechnie wykorzystywanym w pielęgnacji włosów jest pokrzywa. Liście tej rośliny obfitują w różnego rodzaju witaminy (A, B2, B5, C, E i K), a także pierwiastki, takie jak krzem, magnez, wapń, potas, siarka, fosfor, miedź, mangan oraz żelazo.

Pokrzywa zawiera składniki biorące udział w procesie syntezy keratyny, czyli głównego budulca łodygi włosa. Regularne stosowanie pokrzywy pomaga zmniejszyć wzmożone wypadanie włosów, a także złagodzić podrażnienia skóry głowy.

  • Jak stosować pokrzywę na włosy? Do wyboru pozostaje wiele kosmetyków do włosów, które zawierają ekstrakt z pokrzywy. Można również samodzielnie przygotowywać napary z suszonych liści pokrzywy. Nadają się do picia lub płukania włosów i skóry głowy po myciu.
  • Gdzie rośnie pokrzywa? Powszechnie występuje w lasach, na łąkach i w ogrodach (jako chwast). Pojawia się wczesną wiosną i rośnie do pierwszych przymrozków. Najlepszy czas na zbiory liści pokrzywy to okres od kwietnia do połowy czerwca.
  • Przeciwwskazania do stosowania pokrzywy – to choroby, m.in. nerek, układu krążenia i układu moczowego. W takich przypadkach warto skonsultować się z lekarzem.
Kwiaty łopianu

Łopian

Kolejne zioło stanowi popularny, naturalny środek w walce z łupieżem. Zawiera inulinę, fitosterole, witaminę C, siarkę i olejki eteryczne. Ma właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybicze. Stosowane na skórę głowy reguluje pracę gruczołów łojowych i wydzielanie sebum.

  • Jak stosować łopian na włosy? W formie gotowych szamponów oraz wcierek. Można także samodzielnie przygotowywać napary z korzenia łopianu. Suszony korzeń należy zalać wrzątkiem i zaparzać przez 20-30 minut. Ostudzony odwar nadaje się do płukania włosów lub jako tonik do skóry głowy.
  • Gdzie rośnie łopian? Roślinę najczęściej można spotkać na obrzeżach lasów, w przydrożnych rowach i zaroślach. Rośnie od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Korzenie najlepiej zbierać wiosną, gdy są jeszcze młode (niezdrewniałe).
  • Przeciwwskazania do stosowania łopianu – to m.in. alergia na rośliny z rodziny astrowatych, ciąża i karmienie piersią, zaburzenia krzepliwości krwi i niektóre choroby przewlekłe. Stosowanie łopianu warto skonsultować z lekarzem.
Świeżo ścięty skrzyp polny

Skrzyp polny

Na liście ziół korzystnych dla kondycji włosów nie mogło zabraknąć także skrzypu polnego. To szczególnie bogate źródło łatwo przyswajalnego krzemu, który stanowi jeden ze składników budulcowych włosów, skóry oraz paznokci. Skrzyp polny zawiera również witaminy (przede wszystkim witaminę C i witaminy z grupy B), a także inne minerały, m.in. potas, magnez, cynk, żelazo oraz wapń.

Skrzyp polny korzystnie wpływa na porost włosów, wzmacnia cebulki i reguluje pracę gruczołów łojowych w skórze głowy. Dzięki niemu kosmyki rosną gładsze, gęstsze i pełne zdrowego blasku. Może przeciwdziałać nadmiernemu wypadaniu włosów u kobiet i mężczyzn.

  • Jak stosować skrzyp polny na włosy? Wiele suplementów zawiera ekstrakt ze skrzypu polnego standaryzowany na zawartość krzemionki. Możesz samodzielnie zaparzać suszony skrzyp polny. Napary nadają się do picia, płukania włosów lub jako dodatek do odżywek do włosów.
  • Gdzie rośnie skrzyp polny? Spotkasz go na wilgotnych terenach, takich jak brzegi rzek i jezior, rowy i podmokłe łąki. Nadaje się do zbiorów od połowy lipca do końca sierpnia, ponieważ wtedy zawiera najwięcej krzemionki.
  • Przeciwwskazania do stosowania skrzypu polnego – to przede wszystkim choroby nerek, dna moczanowa, choroby serca, ciąża oraz karmienie piersią. Nie stosuj skrzypu polnego, jeśli wywołuje u Ciebie reakcje alergiczne. Dla pewności skonsultuj się z lekarzem.
Świeżo ścięte gałązki rozmarynu

Rozmaryn

To zioło stosowane zarówno w kuchni, jak i w fitoterapii, także do pielęgnacji włosów. Stanowi źródło flawanoidów, m.in. glikozydów, kwasów fenolowych, kwasu rozmarynowego, luteoliny i garbników. Zawiera również witaminy (A, B i C) oraz minerały: wapń, potas, magnez, cynk i żelazo.

Rozmaryn stosowany na włosy przeciwdziała nadmiernemu przetłuszczaniu się skóry głowy. Tym samym może zmniejszać objawy łupieżu i nadmiernego wypadania włosów. Ponieważ stymuluje mikrokrążenie w skórze głowy, pobudza do pracy cebulki włosów. Ma właściwości antyoksydacyjne.

  • Jak stosować rozmaryn na włosy? Świeże lub suszone liście rozmarynu nadają się do przygotowywania naparów. Możesz używać ich do picia lub do płukania włosów i skóry głowy. Olejek rozmarynowy możesz dodawać do ulubionego szamponu albo odżywki do włosów. W drogeriach znajdziesz także wcierki z ekstraktem z rozmarynu w składzie.
  • Gdzie rośnie rozmaryn? To przyprawa naturalnie pochodząca z regionu Morza Śródziemnego. Latem można uprawiać ją zarówno w ogrodzie, jak i w doniczkach, np. na balkonie. Sadzonki często można kupić w marketach. Młode pędy i liście rozmarynu nadają się do zbiorów i suszenia przez cały rok.
  • Przeciwwskazania do stosowania rozmarynu – częste picie naparów z rozmarynu powinny ograniczyć osoby z chorobami układu krążenia, skłonne do alergii, z problemami trawiennymi. Rozmaryn stosowany zewnętrznie może powodować reakcje alergiczne.
Całe ziarna kozieradki

Kozieradka

Wśród roślin stosowanych na włosy popularne są także ziarna kozieradki. Obfitują w białko, flawanoidy, żelazo oraz saponiny. Dzięki nim odżywiają cebulki włosów i pobudzają je do wzmożonej aktywności. W rezultacie wzmacniają włosy i przyspieszają ich porost. Ziarna kozieradki zawierają także tzw. śluz polisacharydowy, który nawilża skórę głowy oraz włosy na długości, a ponadto łagodzi podrażnienia i ma właściwości przeciwzapalne.

  • Jak stosować kozieradkę na włosy? Żeby uzyskać pożądane efekty, ziarna kozieradki należy stosować zewnętrznie, na skórę głowy i włosy. Mielone lub całe ziarna zalewa się gorącą wodą, a następnie odstawia na kilka godzin. Powstałą papkę można nakładać i spłukiwać po min. 30 minutach.
  • Gdzie rośnie kozieradka? Pochodzi z Azji i Europy Wschodniej, stąd jej popularność w tamtejszej kuchni. Ziarna kozieradki można kupić w sklepach ze zdrową żywnością i przyprawami świata.
  • Przeciwwskazania do stosowania kozieradki – nie ma większych przeciwwskazań do zewnętrznego stosowania kozieradki na włosy i skórę głowy. Indywidualnie może powodować reakcje alergiczne i podrażnienia, wtedy nie nadaje się do stosowania.

Czy skrzyp polny jest najlepszy? Podsumowanie

Skrzyp polny często wymienia się jako jedno z najlepszych ziół na włosy. Jednak efekty jego stosowania mogą zależeć od indywidualnych potrzeb i stanu włosów. Inne zioła, takie jak pokrzywa, łopian czy rozmaryn, również mają korzystny wpływ na kondycję włosów i mogą być równie skuteczne w zależności od przypadku. Na ich tle skrzyp wyróżnia się przede wszystkim wysoką zawartością łatwo przyswajalnej krzemionki, która uczestniczy w produkcji keratyny – głównego budulca włosów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *